Instytut Jacka Kaczmarskiego

społecznościowy serwis konkursowy
pytaj i odpowiadaj

Pakiety pytań i odpowiedzi

przesłanych przez internautów

Każdy pakiet zawiera:

 • pytanie do nawiązań obecnych w którejś z piosenek J.K. lub takie, odpowiedź na które znajduje się stricte w jej treści,
 • propozycję odpowiedzi na to pytanie,
 • link(i) do źródła potwierdzającego, że proponowana odpowiedź jest poprawna.

Każdy pakiet poddany jest pod ocenę jurorów, którymi są zalogowani użytkownicy serwisu. Tak zdobywają oni punkty w rankingu oraz prawo do przesłania pakietów swojego autorstwa. Średnia zdobytych punktów oraz ilość wykonanych ocen decyduje o pozycji na liście rankingowej.

OCEŃ LOSOWO

pytania i odpowiedzi użytkowników.

Przeglądaj pakiety

Do utworu „Somosierra”.

Pytanie: Jak długo trwała szarża szwoleżerów 1. Pułku Lekkokonnego (Polskiego) Gwardii Cesarskiej w bitwie pod Somosierrą, który to atak namalowal Piotr Michałowski, a do którego potem Jacek Kaczmarski napisał ekfrazę pt. "Somosierra"?

Odpowiedź: 8-10 minut - tyle trwała zwycięska dla armii napoleońskiej szarża szwoleżerów 1. Pułku Lekkokonnego (Polskiego) Gwardii Cesarskiej w bitwie pod Somosierrą, który to atak namalowal Piotr Michałowski, a do którego w 1980 roku Jacek Kaczmarski napisał ekfrazę pt. "Somosierra". .

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/
 2. Piosenka nie zawiera odpowiedzi na pytanie, które dotyczy jej kontekstów, nie jej samej. 👏

 3. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Patrol_powsta%C5%84czy_(obraz_Maksymiliana_Gierymskiego)
 4. "(...) trwająca osiem do dziesięciu minut szarża trzeciego szwadronu 1. Pułku Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej, przeprowadzona 30 listopada 1808 rano (około godziny 10.30) na przełęcz Somosierra w Hiszpanii (...)"

Do utworu „ZESŁANIE studentów”.

Pytanie: Do obrazu czyjego autorstwa Jacek Kaczmarski napisał ekfrazę pt. "Zesłanie studentów"?

Odpowiedź: "Zesłanie studentów" to ekfraza Jacka Kaczmarskiego do obrazu Jacka Malczewskiego.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/zeslanie-studentow/
 2. "(wg. obrazu J. Malczewskiego)"

Do utworu „Somosierra”.

Pytanie: Jaką formacją wojskową byli szwoleżerowie wymienieni w utworze Jacka Kaczmarskiego ,,Somosierra"?

Odpowiedź: Szwoleżerowie, wymienieni w utworze Jacka Kaczmarskiego ,,Somosierra" byli formacją wojskową lekkiej kawalerii.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Szwole%C5%BCerowie
 2. Szwoleżerowie, lekkokonni (z fr. chevau-légers, od cheval – koń i léger – lekki) – formacja wojskowa lekkiej kawalerii.

Do utworu „Rejtan, czyli raport ambasadora”.

Pytanie: Jak nazywa się, wspomniany w utworze Jacka Kaczmarskiego ,,Rejtan, czyli raport ambasadora", ksiądz prymas?

Odpowiedź: Wspomniany, w utworze Jacka Kaczmarskiego ,,Rejtan, czyli raport ambasadora", ksiądz prymas to brat króla Michał Jerzy Poniatowski.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rejtan_(obraz_Jana_Matejki)
 2. Obok księcia siedzi w rozpiętej sutannie brat króla Michał Jerzy Poniatowski, późniejszy prymas.

Do utworu „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”.

Pytanie: Jakie nawiązania do innych utworów i dzieł znaleźć można w "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego" autorstwa Jacka Kaczmarskiego?

Odpowiedź: W Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego" autorstwa Jacka Kaczmarskiego znaleźć można nawiązania do: - "Mistrza i Małgorzaty", - "Hamleta", - "Bańki po biełomu", - "Boskiej komedii", - "Szału uniesień".

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/epitafium-dla-wlodzimierza-wysockiego/
 2. "Pani bagien", "Ruda chwyta mnie dziewczyna", "Na scenie Hamlet", "pierwszy (drugi, trzeci, czwarty, piąty, szósty, siódmy, ósmy) krąg".

 3. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Epitafium_dla_W%C5%82odzimierza_Wysockiego
 4. "Utwór zawiera bardzo liczne aluzje, z których zapewne nie wszystkie zostały zidentyfikowane. (...) Z" Bańki po biełomu" Włodzimierza Wysockiego, (...) nawiązanie do "Boskiej komedii" Dantego, (...) z "Szału uniesień" Władysława Podkowińskiego, (...) z "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa, (...) w "Hamlecie", (...) widoczne są też nawiązania do twórczości Fiodora Dostojewskiego.

 5. Krzysztof Gajda, Jacek Kaczmarski w świecie tekstów. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2003, 358 s., 1
Do utworu „Stańczyk”.

Pytanie: Którą z kolei żoną Zygmunta Starego była pojawiająca się w utworze Jacka Kaczmarskiego pt. "Stańczyk" królowa Bona?

Odpowiedź: Królowa Bona pojawiająca się w "Stańczyku" Jacka Kaczmarskiego była drugą z kolei żoną Zygmunta Starego.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_I_Stary
 2. Dwukrotnie żonaty: z Barbarą Zápolyą (1512), a po jej śmierci z Boną z rodu Sforzów (1518)

Do utworu „Pikieta Powstańcza”.

Pytanie: Kto jest autorem obrazu, do którego Jacek Kaczmarski napisał ekfrazę pt. "Pikieta powstańcza?

Odpowiedź: Autorem obrazu, do którego Jacek Kaczmarski napisał ekfrazę pt. "Pikieta powstańcza jest Maksymilian Gierymski.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/pikieta-powstancza/
 2. "(wg obrazu M. Gierymskiego)"

 3. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Patrol_powsta%C5%84czy_(obraz_Maksymiliana_Gierymskiego)
 4. Obraz był inspiracją dla Jacka Kaczmarskiego do napisania utworu Pikieta powstańcza, który został wykonany w 1981 podczas koncertu w warszawskiej „Zachęcie”

Do utworu „Egzamin”.

Pytanie: Do czego nawiązuje Jacek Kaczmarski w utworze "Egzamin", pisząc co i rusz o czterdziestu latach?

Odpowiedź: Pisząc kilkakrotnie w utworze "Egzamin" o czterdziestu latach, Jacek Kaczmarski nawiązuje do 40 lat rządów komunistów w Polsce, bowiem utwór powstał po cztech dekadach obecności sowietów w Polsce.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/egzamin/
 2. "Jacek Kaczmarski 1981". To wtedy, w okresie "karnawału Solidarności", powszechnie mówiło się o 40 latach komunizmu w Polsce.

 3. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Patrol_powsta%C5%84czy_(obraz_Maksymiliana_Gierymskiego)
 4. "Po rozwiązaniu KPP, zawarciu paktu Ribbentrop-Mołotow, agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939, wojskowej okupacji terytorium Rzeczypospolitej przez Wehrmacht i Armię Czerwoną, a następnie formalnym traktacie rozbiorowym (pakcie o granicach i przyjaźni), zawartym pomiędzy III Rzeszą a ZSRR 28 września 1939 i aneksji wschodnich terytoriów RP przez ZSRR w październiku 1939, idea komunistycznej Polski powróciła w planach politycznych Stalina w roku 1940".

Do utworu „Lalka, czyli polski pozytywizm”.

Pytanie: Jak miał na imię odkrywca metalu lżejszego od powietrza, wspominanego przez Jacka Kaczmarskiego w utworze "Lalka, czyli polski pozytywizm"?

Odpowiedź: Odkrywcą metalu wspomnianego przez Jacka Kaczmarskiego w utworze "Lalka, czyli polski pozytywizm" był doktor Geist.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. Uzasadnienie związane z wiedzą ogólną: Lalka, tom II, wydanie opublikowane przez projekt Wolne Lektury, Strony: akapity od 1011 do 1015.
 2. Pobiegł do żelaznej szafy, otworzył ją w sposób bardzo skomplikowany i po kolei począł wydobywać sztabki metalu cięższego od platyny, lżejszego od wody, to znowu przezroczystego… Wokulski oglądał je, ważył, ogrzewał, kuł, przepuszczał przez nie prąd elektryczny, ciął nożycami. Na próbach tych zeszło mu parę godzin; w rezultacie jednak przekonał się, że przynajmniej pod względem fizycznym ma do czynienia z autentycznymi metalami. Skończywszy próby Wokulski wyczerpany upadł na fotel; Geist pochował swoje okazy, zamknął szafę i śmiejąc się zapytał: — No i cóż: fakt czy złudzenie? — Nic nie rozumiem — szepnął Wokulski ściskając rękoma skronie — głowa mi pęka!… Metal trzy razy lżejszy od wody… niepojęta rzecz!… — Albo metal o jakie dziesięć procent lżejszy od powietrza, co?… — śmiał się Geist. Ciężar gatunkowy obalony… prawa natury podkopane, co?… Cha! cha!… Nic z tego wszystkiego. Prawa natury, o ile je znamy, nawet przy moich metalach pozostaną nietknięte.

Do utworu „Ostatnie dni Norwida”.

Pytanie: Czym były i z jakiego materiału powstawały wymienione w "Ostatnich dniach Norwida" pióra Jacka Kaczmarskiego "Ludwiki"?

Odpowiedź: Wymienione w "Ostatnich Dniach Norwida", który to utwór jest dziełem Jacka Kaczmarskiego, "Ludwiki" są historyczną monetą francuską wykonywaną ze złota.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Luidor
 2. Luidor (ludwik, fr. Louis d'or) – złota moneta francuska.

Do utworu „Lalka, czyli polski pozytywizm”.

Pytanie: Jak naprawdę nazywał się autor powieści, która stała się inspiracją dla Jacka Kaczmarskiego do napisania piosenki "Lalka, czyli polski pozytywizm"?

Odpowiedź: Autor powieści ("Lalka"), która była inspiracją do napisania przez Jacka Kaczmarskiego piosenki "Lalka, czyli polski pozytywizm", nazywał się Aleksander Głowacki (pseudonim artystyczny - Bolesław Prus")

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_Prus
 2. "Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus (ur. 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zm. 19 maja 1912 w Warszawie[1]) – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej. Jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w historii literatury polskiej[2][3][4][5]. "

Do utworu „Stańczyk”.

Pytanie: Żoną którego władcy Polski była Królowa Bona wspomniana w utworze Jacka Kaczmarskiego pt. "Stańczyk"?

Odpowiedź: Królowa Bona wspominana w utworze Jacka Kaczmarskiego pt. "Stańczyk" była żoną Zygmunta I Starego.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bona_Sforza
 2. Bona Sforza d’Aragona (ur. 2 lutego 1494 w Vigevano, zm. 19 listopada 1557 w Bari) – od 1518 królowa Polski i wielka księżna litewska, księżna Rusi, Prus i Mazowsza itd., księżna Bari i Rosano, spadkobierczyni pretensji do Królestwa Jerozolimy od 1524. Żona Zygmunta Starego, matka Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki.

Do utworu „Wiosna 1905”.

Pytanie: Czyj obraz zaispirował Jacka Kaczmarskiego do napisania tekstu piosenki "Wiosna 1905" ?

Odpowiedź: Autorem obrazu, który zainspirował Jacka Kaczmarskiego do napisania utworu "Wiosna 1905" jest Stanisław Masłowski.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. Uzasadnienie związane z wiedzą ogólną: https://repozytorium.umk.pl/bitstream/handle/item/1840/wiosna%201905.pdf?sequence=1, Strony: 68-73.
 2. „DROGI SWEJ NIE WIDZĄ...” WIOSNA 1905: STANISŁAW MASŁOWSKI – JACEK KACZMARSKI

Do utworu „Witkacy do kraju wraca”.

Pytanie: Jakiego wydarzenia dotyczy piosenka Jacka Kaczmarskiego "Witkacy do kraju wraca"?

Odpowiedź: Piosenka "Witkacy do kraju wraca" Jacka Kaczmarskiego dotyczy prób sprowadzenia zwłok Witkacego do Polski.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/witkacy-do-kraju-wraca/
 2. Coś mi mówi, że jeszcze wygrzebią mnie z tej dziury I gdzie indziej urządzą mi pochówek nowy.

Do utworu „Powrót z Syberii”.

Pytanie: Kogo przypomina twarz postaci przedstawionej na obrazie Jacka Malczewskiego pt. "Powrót z Syberii", który był inspiracją dla Jacka Kaczmarskiego podczas pisania utworu o tym samym tytule?

Odpowiedź: Twarz postaci przedstawionej na obrazie Jacka Malczewskiego pt. "Powrót z Syberii", który był inspiracją dla Jacka Kaczmarskiego podczas pisania utworu o tym samym tytule, przypomina Ellenai, postać z poematu "Anhelli" Juliusza Słowackiego.

Źródła przekonujące o poprawności odpowiedzi:

 1. Uzasadnienie związane z wiedzą ogólną: Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego, Strony: 223.
 2. Jej twarzy przypomina Ellenai, postać z poematu "Anhelli" Juliusza Słowackiego, kilkakrotnie zresztą powracającą w obrazach Malczewskiego.